Floteks
_

Floteks Grubu, müşterisine en iyi hizmeti verebilmek, ürünün yaşam sürecinde gerekli kalite ve performansı gösterebilmesi, ayrıca kalite/fiyat oranının doğru olabilmesi adına çok geişmiş bir plastik laboratuvarı kurmuştur. Bu laboratuvar sayesinde firma, hammadde ve yarı mamul girişinden ürünün paketlenmesine kadar olan sürecin her aşamasında kalite seviyesini kontrol altında tutabilmektedir.
Floteks’in geleceğin ürün ve hammaddelerini araştırdığı Ar-Ge ve inovasyon sisteminin felsefesi, firmada çalışan herkesin aynı zamanda bir Ar-Ge, Ür-Ge ve/veya inovasyon personeli olacağı şeklindedir. Yönetim tarafından maddi ve manevi desteklenen bu sistem, firmada kendi günlük işlerini aksatmadan yapan personel arasından belirli konular için seçilmiş takımların, birlikte çalışmaları sayesinde başarılı olabilmektedir.

Plastik ürünlerde kalite sorunlarının ilk anda anlaşılması güçtür. Bu nedenle üreticinin konusunu tanıyan, müşteri ihtiyaçlarını bilen, satılan ürünün çalışma şartlarında uzun vadedeki performansını tartabilecek, dünya standartlarına uygun üretim yapması önemlidir. Müşteri için en büyük sorun, üreticinin bu becerisinin olup olmadığını bilememesidir.
Floteks A.Ş.’nin bu denli gelişmiş bir laboratuar ve kalite kontrol departmanı kurup techiz etmiş olmasının tek nedeni, günlük üretimin verimliliği ve kalitesinin seviyesini kontrol edip en üst düzeye ulaştırmak değildir. Kendi alanında hammadde ve ürün Ar-Ge ve inovasyonu, geliştirmesi yapmak, böylece firmanın gelecekte de rakiplerinin önünde olmasını sağlamak, firmanın geleceğini şekillendirmek de mevcut laboratuvar ve eğitimli Ar-Ge ve mühendislik bölümü personelinin en önemli görevidir.
Floteks Grubu’nun Ar-Ge, KK laboratuvarı ile tasarım ve mühendislik bölümünde 30 kişinin üzerinde personel çalışmaktadır. Bu personel ve laboratuvar imkanları sayesinde Floteks Grubu son 10 yılda 5 Tübitak, 3 Kosgeb, 2 TTGV projesini başarı ile bitirmiştir. Bitirilen bu projeler 30 yılı aşkın süredir firmanın gerek otomotiv, gerekse altyapı hizmetleri, yeraltı depo ve menholleri ve diğer pek çok plastik ürün konusunda rakipleri tarafından takip edilip taklit edilir konumunu koruması sonucunu getirmiştir.

Floteks Grubu, projelerinde pek çok üniversite ile de işbirliği yapmaktadır: ODTÜ, Tekirdağ Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi, Floteks A.Ş.’nin son 10 yılda projelerinde birlikte çalıştığı ve çalışmaya devam ettiği eğitim kurumlarındandır. Floteks, 2 yıldır Avrupa Birliği F7 ve H2020 projelerinde de yer almakta, yeni projeler yapmaktadır. Yer aldığı projelerden en çok ilerlemiş olan F7 projesi olan “Safe H Power” adlı projede Floteks koordinatörlük yapmaktadır.

Floteks A.Ş. tüm bu çalışmalarını Ar-Ge ve KK laboratuvarlarında bulunan çeşitli kıymetli laboratuvar araç gereçlerinin desteği ile yapabilmekte, kendi bünyesinde yapılamayan testleri de işbirliği yaptığı üniversite ve araştırma kurumlarının imkanlarını kullanarak yapmaktadır.

 Drop Test Cihazı
 UV Yaşlandırma Cihazı
 DSC Cihazı
 Çekme Test Cihazı
 CRM Hassas Boyut Ölçüm Cihazı
 Yoğunluk Cihazı
 Vibrasyonlu Elek Test Cihazı
 Ultrasonik Kaınlık Ölçüm Cihazı
 Numune Kesme Cihazı
 Polarizasyon Mikroskobu
 Komple Yakıt Deposu Regülasyon Test Cihazları
 Impact Test Cihazı
 Hassas Etüv
 Renk Ölçüm Cihazı
 Kül Fırını
 Klimatik Kabin
 Halka Rijitliği Test Cihazı
 Vakum Test Cihazı
 Sızdırmazlık Test Havuzları
 Akıcılık indisi Cihazı